DM i roning, Århus 1/10 2011
Repræsentanter fra Handicap ro-landsholdet og Jens Randløv var eneste Holte roere ved DM i Århus 2011.

Der er tradition for at DM afholdes i Århus hvert andet år, så vi måtte begive os på vej for til DM det skal man !
Starten for indledende ved dette års DM blev udskudt 1 time pga. tyk tåge på vandet. Derudover var dagen en af de få sommerdage i 2011. Klokken blev næsten 11 inden starten gik.

Camilla skulle ikke i indledende og var tidssat til start kl 17:19
Alle "drengene" Mark, Brian, Mathias & Jens kom i indledende løb med "en smule" handicap tider og blandt andre roere som aldersmæssigt kaldes veteraner hvoraf flere har roet ved OL i 1964 Mark var som sådan den eneste der har papir på at være "ægte" veteran.

Desværre blev alle drengene "sat" i indledende heat hvorefter vi kunne "rigge af" og læsse bådene på traileren igen.

Det var dog en god oplevelse alligevel da vi ikke har meget erfaring i at "ligge på en bane" at skulle ligge til start og så er der mange andre roere/både på vandet samtidigt man skal tage højde for.
En trofast flok blev og støttede Camilla på hendes 1000 m rigtig flot kæmpet.

En stor tak alle og ikke mindst til Mathias’s familie, som støttede og hjalp fra den tidlige morgenstund.
Lotte & Co
|